Без значение дали сте професионален спортист или тренирате за удоволствие, храната която консумирате има огромно значение за резултатите, които ще постигнете. Всички знаем, че няма как да сме здрави и в добра форма, ако тренираме усилено, но после се нахвърлим върху шоколад, бургер или пържени картофки за „награда“. Спазването на режим, както по отношение на тренировките, така и по отношение на храненето вървят ръка за ръка.
Прочетете повече: Как да спазваме правилен хранителен режим във фитнеса, ако сме вегетарианци
В някои случаи обаче, дори здравословни храни като плодове и зеленчуци, може да се окажат вредни и това да се разбере много късно. Причината се крие в хранителните разстройства, като например хранителната непоносимост, от която страда около 20% от населението в света. Здравословните храни обаче са необходими на организма, защото го снабдяват с жизненоважни витамини, минерали, фибри, белтъчини и т.н. Затова при непоносимост към определени храни е важно да се знае как може да се осигурят веществата, които те дават.
Какво представлява хранителната непоносимост?
Хранителната непоносимост е свързана с проблеми в храносмилателната система и невъзможността ѝ добре да преработва определени храни. Това води до раздразнения най-вече на стомаха и червата. Някои от симптомите съвпадат с тези на алергията към определени храни, но двете не са едно и също нещо.
Прочетете повече:
При непоносимостта симптомите обикновено се появяват до няколко часа след приема на храната. Има случаи, когато това се случва и след два дни, като дискомфортът до който тя води, може да продължи с часове и повече, а това затруднява правилното диагностициране.
Възможно е обаче човек и да не забележи симптомите, когато те са по-слаби.
Какви са симптомите ѝ?
По-често срещаните симптоми на хранителна нетолерантност се проявяват при храносмилателната, дихателната система и кожата. Основни сред тях са:
Прочетете повече: Тест за хранителна нетолерантност: с какво е полезен?
Каква е разликата между хранителна непоносимост и алергия?
Хранителната алергия настъпва, когато имунната система реагира на дадена храна, приемайки я като заплаха. Това предизвиква алергични реакции, при които се освобождават вещества като хистамин. То може да предизвика, както леки дискомфорти, така и животозастрашаващи състояния. Обикновено симптомите включват дихателни проблеми, свиване на гърлото, кашлица, болки в стомаха, повръщане, треска, подуване или понижено кръвно налягане.
За сравнение, симптомите на хранителната непоносимост не са толкова сериозни и често водят само до дискомфорт.
Към кои храни се проявява по-често непоносимост?
1. Лактоза
Около 65% от населението в света проявява непоносимост към лактоза - захарта, която се съдържа в млякото и млечните продукти. Липсата на лактазни ензими (необходими за правилното преработване и усвояване на лактозата) всъщност води и до този вид непоносимост. В резултат на това лактозата не може да се преработи правилно и се появяват симптоми като болки в корема, подуване, газове и гадене.
Млякото и млечните продукти са едни от основните източници на калций, витамин D и белтъчини за организма и той не бива да се лишава от тях. При лактозна непоносимост може да си набавите калций чрез:
Прочетете повече: Аминокиселините във фитнеса: Какво трябва да знаем за тях?
Киселото мляко също се приема добре от организма благодарение на живите бактерии, съдържащи се в него. Може да консумирате също и извара и швейцарско сирене, тъй като те са с много ниско съдържание на лактоза.
Има и хранителни добавки, несъдържащи лактоза, които могат да се включат в менюто, особено след тренировка. Те подпомагат извайването на секси фигура и здрави мускули.
2. Глутен
Има няколко форми на глутенова непоносимост – цьолиакия (рядко автоимунно заболяване) и глутенова чувствителност. Глутенът е протеин, съдържащ се в пшеницата, ечемика, овеса и малца. Консумацията му при цьолиакия води до нарушаване на функцията на червата. Глутеновата чувствителност пък се разпознава със следните симптоми - подуване, болки в корема, разстройство, главоболие, умора и обриви по кожата.
Тъй като глутенът се среща в много храни – хляб, макаронени изделия, зърнени култури, бира, печива, сосове, и др., отбягването му може да се окаже доста трудна задача. Тези храни обаче имат заместители. Това са:
Прочетете повече: Въглехидратите: Какво трябва да знаем за тях?
3. Ядки
Алергията към ядки (фъстъци, орехи, шамфъстък, кедрови ядки, лешници, кокосови орехи) е най-често срещаната алергия към храни. Тя може да доведе до сериозни, животозастрашаващи състояния, като анафилаксия (внезапна тежка алергична реакция).
При наличие на алергия към ядки, освен към изброените по-горе, подхождайте с внимание и към мюслите и зърнените закуски, зърнени барчета, торти, сладоледи, бисквити. Следенето на хранителните продукти и проверяването на етикетите на опаковките е от съществено значение в този случай.
Ядките съдържат жизненоважни витамини и минерали и са много богати на протеини и мазнини. В случай на алергия е необходимо те да се набавят чрез източници като:
Прочетете повече: Протеините: какво трябва да знаем за тях?
4. Риба
Рибата е една от най-здравословните храни и включването на всякакви видове в менюто ви е силно препоръчително. Особено по-мазните като пъстърва, сьомга, скумрия, съдържат най-много полезни вещества.
При някои хора обаче приемът на риба и рибни продукти не се отразява добре и това може да е свързано, както с непоносимост, така и с алергия към тях.
За да си набавяте необходимите омега-3 и омега-6 мастни киселини, съдържащи се в рибата, може да включите следните храни в менюто си:
Прочетете повече: Омега 3: Що е то и как действа на организма ни?
Непоносимостта към яйца може да е само към белтъка, само към жълтъка или и към двете. Наред с кокошите е желателно също така да се избягват пачите и гъшите яйца, поради сходното си съдържание на птичи протеини.
Яйца се съдържат в печивата, макаронените изделия, майонезата, сладоледа и някои хлебни изделия. За съжаление те са основен елемент в диетата на всеки трениращ човек, защото съдържат малко калории и мазнини и много протеини.
Ако установите хранителна непоносимост към яйца, заместете техните белтъци и жълтъци със следните храни:
Какъв ефект върху организма оказва премахването на храни, към които се изпитва непоносимост?
Премахването на храни, към които човек има непоносимост, повишава не само енергийните нива, но и подобрява съня, вида на кожата и душевното състояние. Наред с това се повишава и ефективността на тренировките, тъй като те все по-рядко се пропускат заради подуване, умора и всички други симптоми на хранителната непоносимост, създаващи дискомфорт, а повдигнатият тонус позволява упражненията да се извършват качествено и винаги докрай.
Прочетете повече: Турбо заякване с протеинова диета и силови тренировки