На всеки му се е случвало да получи внезапно мускулно схващане. Болката често е много силна и може да ни накара да преустановим всякаква физическа дейност. Но знаете ли какви са причините за получаване на мускулно схващане и дали те са обвързани само с много тренировки?
Мускулните схващания, или крампи, представляват внезапно, неконтролирано свиване на мускулите в долната част на тялото, най-често в областта на краката или стъпалата. Най-застрашените от крампи мускули са тези между две стави. Сред тях са глезените, коляното, прасците, тазобедрената става и квадрицепсите.
Прочетете повече: Leg Day: Какво трябва да знаем за тренировките за крака
Симптоми
Крампите на краката обикновено траят по-малко от минута, но в някои случаи могат да продължат и по-дълго – до 15 минути или повече. Болката се усеща като силно свиване на мускула.
Ето и кои са най-често срещаните симптоми:
Прочетете повече: Данни за тялото: Какво е 3DFIT скенер?
При някои хора, спазмите се появяват главно през нощта и могат да нарушат дори дълбок сън, а всички знаем колко болезнено може да се окаже това положение за тялото ни.
Обикновено мускулните схващания изчезват бързо и не е нужна лекарска намеса, но нашият съвет е да се консултирате със специалист, ако крампите са придружени от подуване, промени в цвета на кожата или усещане за отслабване на мускулите.
Причини за появата на крампи
Една от най-често срещаните заблуди е, че схващания могат да получат само активните спортисти. Това не е така, защото дори и да не се занимавате често със спорт или не тренирате всеки ден във фитнес клуба, също може да получите крампи. Крампи на краката се срещат по-често при млади хора (подрастващи) и по-възрастни (над 65 г).
Прочетете повече: Активен живот след 40: Мисията възможна
Сред най-често срещаните причини за мускулни схващания са:
Прочетете повече: Тренировките с тежести за жени: митове и реалност
Как да се справим с крампите?
В човешкия инстинкт за самосъхранение е заложено да можем сами бързо и лесно да се справим с крампите. Първосигнално всеки се хваща за схванатия участък и започва да масажира мястото, за да се отпусне мускула и да започне да функционира отново правилно. Ако получите крампи у дома или по време на тренировка, можете да приложите следните начини на лечение, за да облекчите болката:
Прочетете повече: Как да възстановим мускулите след тренировка
Предотвратяване на крампите
Въпреки че не винаги можем да контролираме тялото си и да влияем изцяло на физическото му състояние, можем да се погрижим да намалим появата на крампите, като вземем превантивни мерки. С няколко съвсем лесни стъпки, ще си гарантирате по-спокоен сън и по-пълноценна, лишена от мускулни схващания, тренировка.
Прочетете повече: Сутрин или вечер: Кога е най-добре да тренираме?
Ето кои са основните начини да предпазите тялото си от болезнените схващания:
Прочетете повече: Хранителен режим с есенни плодове и зеленчуци
Прочетете повече: Хранителни добавки и фитнес: Кои са подходящи за начинаещи и напреднали?
В заключение мускулните схващания определено не са сред най-приятните усещания и могат да засегнат както прекалено трениращи, така и не толкова спортни натури. Следете винаги да сте добре хидратирани и да се храните правилно, така че организмът да си набавя всички нужни хранителни стойности.