Тичането е най-лесният и приятен начин за поддържане на форма. Ако го направите неразделна част от ежедневието си, то задължително ще започнете да усещате положителни промени. Не ви трябва много, за да започнете с бягането – само чифт качествени маратонки и желание да промените част от навиците си. Няма значение дали ще изберете фитнес пътеката или парка до дома ви. Не се чудете и дали да го правите сутрин или вечер. Важното е да стартирате.
Прочетете повече: Сутрин или вечер: Кога е най-добре да тренираме?
Какви са ползите от тичането?
Ползите от тичането са много. То е подходящо за всички без значение от техните килограми или физическа подготовка. Ако сте начинаещ, разбира се, трябва да започнете по-леко, за да не се контузите или преуморите, което ще даде обратния ефект. Бягането обновява целия организъм - това е най-доброто средство срещу хипертония, задух, хрема. То поддържа тонуса и подобрява кръвообращението. Привежда във форма всички мускулни групи: когато бягаме, работят не само краката, но и коремната преса, ръцете, шията. Сред най-големите предимства на тичането е интензивността на упражнението или т. нар. кардио. То спомага за намаляването на стреса, който сме натрупали през деня и поредната работна седмица.
Какви са ползите за здравето ни?
Повечето хора свързват бягането с отслабване. Факт е, че ако тичате редовно това ще повлияе на външния ви вид, но ще се изненадате от ползите за здравето ви, които се крият в това физическо натоварване.
Прочетете повече: Как фитнес клубът помага да отслабнем трайно и ефективно в 4 лесни стъпки
Накратко обобщихме всички положителни страни на тичането за вас и сме сигурни, че за повечето от тях не сте и предполагали.
Прочетете повече: Как да възстановим мускулите след тренировка
Прочетете повече: 13 любопитни факта за човешкото тяло
С какво да започнем?
Би било грешка да започнете да бягате направо след като излезете от вкъщи или влезете във фитнес клуба. Първо трябва да направите няколко минути загрявка на тялото. Отделете до 5 минути за лесни упражнения като клякане, разтягане на краката, ръцете и т.н. След края на тичането също направете няколко упражнения за разтягане на мускулите. За да добавите допълнително силово натоварване, след бягането можете да се заемете с клякане, коремни преси и упражнения за стягане. Това ще помогне за изгарянето на излишните мазнини.
Кога и колко да бягаме?
Препоръчваме ви да бягате в тръст (джогинг). Именно този вид бягане е най-безопасен за ставите. Темпът е малко по-бърз от средна крачка. За да се определи по-точно, трябва да си мерите пулса: той трябва да бъде средно 100-110 удара в минута, но не повече от 120. Ако сте начинаещи в това, е препоръчително периодично да сменяте бягането с ходене, а след възстановяването на пулса отново да бягате. Ако се занимавате системно, след 10-12 тренировки ще можете да поддържате пулс от 110-120 удара в минута, който е най-полезен при физическо усилие. Вслушайте се в собствения си организъм и постепенно от 10-15 минути достигнете до 30 минути - това е достатъчно за пълноценно бягане. Загряването и приключването трябва да траят между 3 и 5 минути. Ако съчетаете бягането със силови упражнения за проблемните зони, общото време ще стане около 1 час. Достатъчно е да бягате 2-3 пъти седмично, за да започнете да виждате промяната в тялото си. А след това да продължите всеки ден, без да ви тежи.
Прочетете повече: Данни за тялото: Какво е 3DFIT скенер?
Бягането е естествена функция на човешкото тяло. Неговото най-голямо преимущество е именно това – че е семпло и естествено за изпълнение, а в същото време носи със себе си безкрай предимства. Така че взимайте маратонките и ви очакваме на пътеката!