Присъствието на зеленчуци в диетата е важно и не трябва да бъде пренебрегвано. Храненето преди и след тренировка е от съществено значение за спортните резултати. Зеленчуците не са богати на аминокиселини, но съдържат лесно усвоими захари, ензими, минерали, витамини, хлорофил и водоразтворими фибри. Могат да бъдат консумирани сурови или топлинно обработени. Те доставят на организма вещества, които са от изключително значение за поддържането на добра форма.
Тренировката, съчетана с добър хранителен режим и правилно количество приети протеини, въглехидрати и мазнини, е сигурният път към изграждане на здраво и хармонично тяло.
Картофи -
Зеленчуци, богати на въглехидрати
- Картофите са известни с високото си съдържание на въглехидрати, но също така са добър източник на калий, витамин С и фибри. Те са полезни за хора, извършващи физически натоварвания, тъй като калият помага за регулиране на мускулната активност.
- Сладки картофи - Сладките картофи също са богати на въглехидрати, но също така съдържат много фибри, бета-каротен, витамин А и C. Те могат да помогнат за намаляване на възпаленията в организма и за укрепване на имунната система.
- Грах - Грахът е богат на въглехидрати и протеини, като също така съдържа много фибри, витамини и минерали. Той е полезен за здравето на сърцето и за намаляване на риска от диабет.
- Царевица - Царевицата е богата на въглехидрати и фибри, като също така съдържа много антиоксиданти, витамини и минерали. Тя може да помогне за намаляване на риска от различни заболявания и за заздравяване на имунната система.
Зеленчуци, богати на протеини
- Броколи - Броколите са на едно от първите места по полезни съставки сред всички зеленчуци. Те изобилстват от фолиева киселина, бета каротен, витамини и минерали.
- Зелен боб едамаме - Зърната едамаме заслужават да бъдат част от приема Ви на зеленчуци, ако сериозно искате да изградите мускули. И това не е само заради голямото им съдържание на протеини. Според USDA зеленият боб едамаме е зеленчукът с най-високо съдържание на левцин - аминокиселина, която стимулира протеиновия синтез.
- Артишок - Артишокът е всепризнат за здравословна суперхрана, тъй като е пълен с полезни хранителни вещества. Растението съдържа малко мазнини, е богато на фибри, минерали, витамини и антиоксиданти.
- Зеле - Зелето помага за намаляване на теглото. Това е поради неговия нисък гликемичен индекс. Тялото изразходва повече енергия за усвояването му, отколкото получава от него. Съдържа витамин Ц и витамин Б, които засилват метаболизма, помагайки на тялото да се освободи от мазнините.
- Брюкселско зеле - Брюкселското зеле също е с ниско съдържание на калории и е богато на фибри, минерали и витамини. То е източник на витамин К, Б и Ц, както и на фосфор, желязо и магнезий. Подходящ зеленчук е за възстановяване на тялото след тренировка.
- Аспержи - Аспержите са неизменна част от менюто на повечето спортисти. 100 грама аспержи съдържат 2,4 грама протеин. Те са чудесен източник на витамин К, калий и антиоксиданти.
Зеленчуци, богати на микроелементи:
- Спанак - Зелените зеленчуци са богати на хлорофил. Порция от 180 грама варен спанак съдържа 6,43 mg желязо. Зеленолистните зеленчуци също са отличен източник на магнезий, минерал, който е от съществено значение за метаболизма, усвояването на въглехидратите и развитието на мускулна маса.
- Кейл - Кейл е зеленолистно растение и вече е в списъка на суперхраните, които трябва да бъдат част от спортното меню. Той е изключително питателен, има ниско съдържание на калории, високо съдържание на фибри и нула мазнини.
- Рукула - За разлика от другите листвени зеленчуци, руколата съдържа Омега-3 незаменими мастни киселини, важни за всяка една клетка от нашия организъм.
- Маруля - Марулята е богата на фибри и целулоза, тя е с ниско съдържание на калории и не съдържа мазнини. Високото съдържание на калий е важно за регулиране на течностите в организма.
- Коприва - Копривата е подходяща за всякакви яхнии и супи. Богата е на витамините А, Б-комплекс, С, D, Е и К, както и на минерали като калий, калций, магнезий, желязо, манган, цинк и мед. Тя е мощен антиоксидант и действа тонизиращо, което я нарежда в челните позиции на класацията за задължителни зеленчуци във фитнес храненето.
- Лапад - Безспорно е една от полезните храни, богати на белтъчини, въглехидрати, протеини и минерали. В състава му откриваме витамини С, К, А и Е. Лападът е богат на флавоноиди, етерично масло, минерални соли и целулоза.
Зеленчуци, богати на азотен оксид:
- Цвекло - Редица проучвания показват, че консумацията на цвекло може да подобри спортните ви постижения. Атлетите, консумирали сок от него преди тренировка, имат 38% увеличение на притока на кръв към мускулите. Тайното оръжие са природните нитрати, които в организма се преобразуват в нитрити, които повишават издръжливостта и намаляват кръвното налягане.
- Магданоз - Магданозът е сред малкото храни, които съдържат оксалати - естествено съдържащи се вещества в растенията, животните и хората.
- Копър - В копъра могат да бъдат открити витамин C, витамин A, манган, фолат, желязо, калций, магнезий, калий, рибофлавин (В2) и цинк. Свежият копър е с много ниско съдържание на калории - в 10 грама от растението има едва около 4 калории.
- Репички - Пресните репички са добър източник на антиоксиданти, минерали, витамини и диетични фибри. Съставът им включва витамин C, фолати, витамин В6, рибофлавин, тиамин и минерали като желязо, магнезий, мед и калций. Съдържат и етерично масло, което засилва секрецията на храносмилателните жлези и подобрява дейността на храносмилателната система.
- Какъвто и хранителен режим да спазвате той трябва да включва разнообразни зеленчуци. Te не само правят храната вкусна, но и отговарят за ежедневните нужди на организма от микроелементи.
Ако се затруднявате с избора на подходящ за вас хранителен режим, нашите нутриционисти ще изготвят персонализиран такъв, специално адаптиран към вашите нужди. Свържете се с нас на телефон 0700 44 044 и заявите Pulse хранителен режим още днес.