Когато става дума за поддържане на добра физическа форма, фитнес тренировките и груповите занимания със сигурност са сред най-предпочитаните начини за това. Обикновено хората смятат, че за постигането на поставените цели е напълно достатъчно да се спрат само на един вид занимание - тренировки във фитнес клуб, танци, йога, пилатес и т.н. Но комбинирането на фитнес с друг вид упражнения като йогата, например, подобрява стабилността, издръжливостта, гъвкавостта и дори формата на мускулите.
Какви са разликите между тези два вида активности, за кого са подходящи, как се допълват и как е най-добре да се комбинират, ще разгледаме в тази статия.
Обикновено постигането на по-добро физическо здраве, загубата на тегло, оформянето на стегнато тяло и релеф и развиването на атлетичност са сред основните цели на фитнес тренировките, както и причините, поради които хората избират да практикуват този спорт.
Подобряването на физическото и здравословно състояние е част и от основните цели на йогата. Нейната най-висша цел обаче е себепознанието и създаването на хармония между тяло и ум. Това се постига чрез:
Други опорни точки на йогата са правилната диета и позитивното мислене.
Йогата се фокусира основно върху стабилни пози (асани) и релаксация на мускулите. Движенията са бавни, а дишането – синхронизирано. За сравнение фитнес тренировките наблягат върху бързите движения и напрягането на мускулите. Упражненията обикновено включват повторяеми движения без синхронизиране на дишането. В резултат на това се различават и ефектите от двата вида дейности.
Тренировките стимулират симпатиковата нервна система, която е отговорна за намаляване активността на храносмилателната система, ускоряване на дишането и сърдечната дейност. В резултат на това упражненията предизвикват чувство на умора. Освен на физически, симпатиковата нервна система е източник и на емоционален стрес.
Йогата стимулира парасимпатиковата нервна система, чието действие е напълно противоположно на симпатиковата. Тя е отговорна за повишаване активността на храносмилателната система, понижаване на кръвното налягане и забавяне на сърдечната дейност. Или казано с други думи, практикуването на йога допринася за чувство за релаксация.
При физическите упражнения, особено кардио упражненията, консумацията на кислород се увеличава. Един от основните фокуси на йогата пък е прилагане на правилни техники на дишане, а това води до намалена консумация на кислород.
Естеството на повечето физически упражнения води до умерен или висок разход на калории. Това е и основната причина за засиленото чувство на глад след тренировка. За разлика от упражненията, по време на йога сесиите се изразходват малко калории. По тази причина, йогистите обикновено консумират по-малки количества храна в сравнение с хората, занимаващи се с фитнес.
EMBEDDED INSTAGRAM POST:
Както всички знаем, един от ефектите на фитнес тренировките е оформянето на мускулите и придобиването на релеф. Това се случва с помощта на силови тренировки, които трябва да бъдат съобразени с подходящ хранителен режим.
Сама по себе си йогата не се фокусира върху оформянето на мускулите. Доказано е обаче, че практикуването ѝ също може да оформи мускулатурата в тялото. Но тъй като сте лимитирани само до „вдигане“ на собственото си тегло, най-вероятно ще отнеме повече време отколкото вдигането на тежести.
Рискът от травми във фитнес залата е ограничен, но не малък, тъй като повечето упражнения натоварват в голяма степен мускулите и сухожилията. При йогата, рискът от травми е минимален, тъй като позите не оказват голямо въздействие върху мускулите и сухожилията.
Повечето фитнес упражнения могат да бъдат изпълнявани само от хора в добро здраве. Освен това, голям процент от упражненията не са подходящи за хора над определена възраст.
За йогата няма възрастови ограничения и повечето йога пози могат да се практикуват без значение от здравословното състояние на човек. И все пак, някои пози трябва да се избягват при диабет, високо кръвно, артрит и др..
Повечето физически упражнения имат тенденция да претоварват ставите, а това може да доведе до скованост или ревматизъм в по-късна възраст. За разлика от тях, йогата няма неблагоприятно въздействие върху костите.
Някои хора използват йога позите за загряване и разгряване преди и след тренировка. Други пък ги съчетават в един ден. Но могат ли да се провеждат последователно?
Желателно е йогата да се практикува след фитнес тренировката или в различен ден. Основна причина за това е, че след йога сесията мускулите и тъканите отслабват, особено ако тя включва дълбоко разтягане и задържане в една поза за продължително време. След стречинг мускулните влакна се удължават (разтягат) и в резултат на това способността им за съкращаване намалява, а процесът по връщането им в нормално състояние отнема няколко часа.
Ако тренирате и често посещавате фитнеса, но в същото време ви харесва да практикувате йога или пък е в списъка на нещата, които искате да опитате, има няколко начина, по които може да ги съчетаете.
Ако се чудите кое от двете занимания е по-подходящо за вас, първо трябва да се запитате от какво точно имате нужда в момента и да вземете предвид фактори като възраст, ниво на фитнес възможности, желани цели и т.н. Обикновено по-младите и спортни натури, желаещи само да подобрят физическото си състояние, предпочитат фитнес тренировките. По-възрастните хора, жените след раждане, хората в средна възраст, както и всеки човек, чиято цел е да се освободи от стреса, предпочитат йога сесиите.
За хората, които работят в офис по цял ден пък се препоръчва практикуването и на двата вида занимания. Ниската физическа и високата умствена активност при тях могат да доведат до различни проблеми. Посещението на фитнес залата подпомага физическото здраве и изгарянето на калории за кратко време, а йогата и медитацията подпомагат душевното здраве.