За никой трениращ не е чуждо удоволствието от добрата фитнес тренировка. Свързваме усилията в залата с чувството на удовлетвореност и с приятната умора, вследствие на усилената физическа работа. Има обаче една група мускули, която ако се тренира правилно, води до прекомерна умора, което не допада на всеки. Това са мускулите в долната част на тялото.
Опитните фитнес ентусиасти знаят, че усилието, вложено в тренировката, е правопропорционално на фитнес резултатите и приемат с радост болката от заниманието за крака, но за мнозина това далеч не е така. Трениращите хора масово пренебрегват именно тази тренировка, а това тяхно решение неимоверно носи своите негативни последствия със себе си. Вижте 3 причини защо никога не трябва да пропускаме денят за крака, а дори напротив – трябва да го очакваме с нетърпение.
Базовите упражнения, включващи много мускулни групи, стимулират производството на тестостерон. Скорошно изследване на European Journal of Applied Physiology измери хормоналния отговор на тялото при силова тренировка. Най-силни промени са били отчетени в нивата на тестостерон. С други думи, ако тренираме здраво краката, това ще помогне да изградим цялостно мускулатурата на тялото си и да повишим общия обем мускулна маса.
Прочетете повече: Тренировките с тежести за жени: митове и реалност
Активацията на голям обем мускулна маса, изисква повече енергия, което води до повече изгорени калории. Имайки това предвид, нека споменем, че Gluteus maximus (седалищният мускул) e най-големият мускул в човешкото тяло. Заедно всички мускули на краката пък съставляват над 50% от общата човешка мускулна маса. Изследване на Journal of Applied Physiology проследява метаболизма на атлети след силова тренировка. Резултатите показват, че след 90-минутна тренировка, включваща базови многоставни упражнения, като клек и мъртва тяга, обмяната на веществата на спортистите е изключително завишена и остава такава в продължение на следващите няколко часа.
Ако ползваме кръста на човешкото тяло като ориентир, то можем да разделим тялото на горна и долна част. Много фитнес любители не тренират крака и така реално изцяло изключват половината си тяло от тренировъчния процес. Това води до дисбаланс в развитието на човешката физика, който естетически не изглежда приятно. Разходките по дънки и тениска носят увереност на трениращите, които имат големи ръце, но рано или късно идва време за плаж и тогава също е добре да сме сигурни в себе си.
Прочетете повече: 5 вида клекове за невероятно дупе
Има още много причини да не пренебрегваме краката във фитнеса, но най-важното на първо време е осъзнаем нуждата да ги натоварваме и просто да започнем да го правим. Правилната тренировка за долна част на тялото не се ограничава само до лег екстензии и лег преса. Тя трябва да е комплексна и да включва в себе си упражнения като клекове и напади. Резултатите няма да закъснеят и скоро ще станат видими, но както всичко друго в залата и това няма да дойде даром, а ще е нужно да поработим здраво преди да видим ефекта. Успокоение и увереност ще ни дава знанието, че сме на прав път и, че включвайки краката към своята програма, вече наистина можем да кажем, че тренираме сериозно.