Може би сте чували, че наричат бодибилдинга изкуство. Това съвсем не е случайно, защото този спорт е единственият, който съчетава в едно релефни мускули, сексапил и тен. Да изваеш и най-малкия мускул в човешкото тяло е много сериозно предизвикателство и тези хора заслужават цялото ни уважение.
Арнолд Шварценегер, Флекс Уилър, Рони Колман и Франк Зейн са само част от големите имена в бодибилдинга. Както всяка друга година обаче, и 2019-а добави още имена в списъка с най-добрите.
Ако сте любопитни да разберете кои са те, тази класация ще ви покаже топ бодибилдърите за изминалата година, започвайки от българските шампиони и стигайки до първенците в конкурса „Мистър Олимпия”.
2019 г. е много успешна за културиста Ненко Андреев. В края на март той печели златото в категория „мъжка физика” в грандиозен бодибилдинг конкурс в Дубай, където е най-младият културист и единствен европеец, взел участие в състезанието. Въпреки това успява да победи всички останали 22-ма участници.
Само две седмици по-късно, на състезанието, организирано от IFBB в Малмьо (Швеция), той печели и трите титли в категория „мъжка физика” – първо място при мъжете, първо място при младежите, както и титлата „абсолютен шампион“ (шампион на шампионите от всички категории).
Победите продължават и в състезанието в Малта на 21-ви април. Там той се класира на първо място при младежите и на четвърто при мъжете. На 27-ми април пък печели първото място, златният медал и купата на първенец в младежката възраст на бодибилдинг турнира в Сърбия.
Ненко Андреев е спортист от малък. Тренирал е тенис на корт и волейбол. От пет години тренира фитнес, но в началото го приема просто като хоби. Професионално се занимава с бодибилдинг от една година. Воденият от треньора Слави Горанчовски атлет е само на 20 години, но това не му пречи да постига завидни резултати.
През 2019 година Николай Николов спечели титлата републикански и абсолютен шампион по културизъм на държавното първенството в Благоевград. Това е първото участие на културиста в категория до 90 килограма. Предишни победи има в категория до 80 килограма, в която 4 пъти става шампион.
Първите стъпки в бодибилдинга Николай Николов прави през 2010 година, когато се среща с треньора Дани Драганички. Именно под негово ръководство културистът печели първата си шампионска купа. Сега треньор на Николов е Мартин Русанов.
2019 година е много успешна и за 47-годишния бодибилдър Николай Рашков. Той успява да влезе в световния PRO елит с невероятното си представяне в Wings of Strength Romania Muscle Fest Pro Am.
Рашков тренира от 16-годишен, а първото му състезание е през 1996 г. Завършва 6-ти в категория до 80 кг, а през 1997 г. взема второ място на републиканското първенство за учащи (мъже и младежи). Следва дълга пауза от 11 години, през които Рашков не участва в състезания. През 2009 г. се класира първи в първенството на Одеса, Украйна, в категория класически културизъм над 180 см, и трети в балканиадата в Бор, Сърбия.
Брандън Къри, известен с прякора си „феномена”, заради физическите си дадености, пропорциите и симетрията си, от съвсем скоро е наричан и мистър „Олимпия”. Това стана в началото на тази година, когато най-авторитетното международно състезание по културизъм „Мистър Олимпия” отличи 37-годишният Къри за най-добрия сред най-добрите за 2019 г.
Спортната натура на Брандън се проявява още в младежките му години. Тогава се занимава едновременно с футбол, лека атлетика и гимнастика. Открива фитнеса още на 6 години, когато получава чифт детски дъмбели за рождения си ден. Вдъхновен от образите на екшън героите в G.I. Joe, както и от Силвестър Сталоун в образа му на Роки и Рамбо, Брандън се запалва към фитнеса с желанието да се превърне в планина от мускули - също като тях. С времето страстта му се разпалва още повече и започва да гради кариера именно в тази област.
През 2003 г. се явява на първия си бодибилдинг конкурс и го печели, а през юни 2006 г. става вицешампион на NPC Junior National Championships при полутежките – с тегло 86 кг. През 2008 г. пък, вече с тегло 99 кг., печели първо място в NPC USA Championships и това поставя началото на професионалната му кариера в бодибилдинга.
През следващите 9 години Брандън взема участие в 24 професионално бодибилдинг конкурси , Някои от най-забележителните му резултати са 1-во място на 2013 IFBB Arnold Classic Brazil, 1-во място на 2015 IFBB Toronto Pro Supershow, 1-во място на 2017 Arnold Classic Australia, както и победа в 2019 Arnold Classic.
Уилям Бонак спечели почетното второ място в конкурса „Мистър Олимпия“ за 2019 г. Същото отличие получи и от Arnold Classic Ohio, с което записа в професионалните си постижения общо седем 2-ри места от общо 30 спечелени титли от 2012 година насам. Сред тях има и четири 3-ти места, както и седем първи. Последните си победи той постига през 2019 г. като печели първо място в Arnold Classic Australia.
Флекс Уилър и Кай Грийн са идолите на Уилям Бонак, които го вдъхновяват да тренира все по-усърдно, така че днес неговата физика да е една от най-добрите в спорта.
Успешните му представяния в повечето конкурси, на които се явява, се дължат на огромните му ръце и крака, както и на посвещението му в правилното хранене.
„Променям тренировъчния си режим веднъж на три месеца, но всяка седмица разнообразявам упражненията си. Например една седмица работя повече с щанги и някаква машина, а на следващата седмица наблягам на дъмбелите”, разказва той „тайната” на тренировъчния си режим преди време.
Носителят на почетното трето място в „Мистър Олимпия” 2019 г. - Хади Чопан, е пример не само за завидна фигура, но и за вдъхновяваща история, свързана с много труд и успех.
32-годишният иранец израства в бедно семейство, което налага да започне работа в ранна възраст. Това обаче не попречило да развие интерес към бодибилдинга. Първите стъпки прави през 2000 г., когато е едва на 13 години, импровизирайки с пози на известни бодибилдъри пред семейството си. Поради сравнително ниския си ръст от 1,62 м обаче, той получава подигравки от тях.
Въпреки това Чопан успява да натрупа мускулна маса и да се превърне в истински бодибилдър. Наема първия си персонален треньор през 2002 г. и само 3 години след навлизане в света на професионалния бодибилдинг, Чопан печели трето място в национално състезание. От 2008 до 2013 г. Хади печели още национални титли, както и сребърен медал в шампионата WBPF World Bodybuilding Championships.
През 2013 г. негов треньор става Али Немати и кариерата на Чопан като професионален бодибилдър просперира, като в три поредни години – 2013, 2014 и 2015 г., печели златото на WBPF World Championships. През 2017 г. става първи на „Мистър Олимпия” за аматьори, а през 2019 г. трето място вече в самия конкурса “Мистър Олимпия”.
Декстър Джаксън е печелил повече титли от всеки един професионален бодибилдър досега. За своите 50 години той е носител на безпрецедентните 29 титли, спечелени в състезания, част от Международната федерация по бодибилдинг и фитнес, въпреки че професионално започва да се занимава с бодибилдинг през 1999 г.
В „Мистър Олимпия” е участвал 20 пъти, като през 2019 г. зае четвъртото място. През 2008 г. обаче първото място не подминава Джаксън, а когато 4 години по-късно (през 2012 г.) печели и „Мастър Олимпия” става първият културист, който притежава първо място едновременно и от двете състезания. Единствен е и до днес.
Джаксън е вторият най-възрастен бодибилдър, след Албърт Бекълс, печелил състезание за професионалисти. То е точно „Мастър Олимпия”, на което става първенец на 43-годишна възраст.
Освен четвърти в конкурса „Мистър Олимпия”, през 2019 г. Джаксън се класира и първи в състезанието Tampa Pro Men's Bodybuilding.